+ Yorum / Mesaj Ekle
9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Ağız Kokusundan Tamamen Kurtulmak Mümkün mü?

elena

Ağız Kokusundan Tamamen Kurtulmak Mümkün mü?

Bilimsel ismi “halitosis” olan ağız kokusu, sosyal yaşamı olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Bu durumun varlığı genelde etrafımızdaki kişiler tarafından bizlere bildirilmektedir. Ağız kokusunun çeşitli sebepleri olduğundan tedavisi de değişiklik göstermektedir. Eğer tedaviler olumlu sonuçlanırsa ağız kokusundan tamamen kurtulabilmek mümkündür.

Ağız Kokusu Patolojik Bir Durum Mudur?
    Ağız kokusu her sabah herkesin yaşadığı bir durumdur. Gece boyu ağız kapalı uyunur. Ağız içerisindeki mikropların ya da ölü hücrelerin, kalmışsa yemek artıklarının ortaya çıkardığı toksik gazlar gece boyu ağızda hapsolmaktadır. Tükürük salgısı uyku esnasında az olduğundan bu mikroplar ağızda daha uygun bir ortam bulmaktadır. Bu durum her insanın yaşadığı normal bir durumdur ve su içmeyle ve diş fırçalama ile bu durum son bulur. Ancak kimilerinde ağız kokusu her daim devam etmektedir. Devamlı olan ağız kokusu patolojik sorunlar olabileceğinin habercisidir.

Hangi Patolojik Sorunlar Ağız Kokusu Yapmaktadır?

1- Diş çürükleri, diş plakları, dil üzerinde ve özellikle dil arkasındaki cepleşmeler sonucu besin birikmesi durumları ağız ortamında sülfür gazı oluşturmaktadır. Bu gaz da ağızda ağır bir koku yapar.

2- Bademcik İltihabı, geniz akıntısı gibi durumlar, ağızdaki bir takım yaralar da kokuya neden olmaktadır.

3- Yemek borusu kanseri ya da akalazya gibi mide kapakçığının yutkunma durumunda da kapalı kalması hali gibi durumlar besinin mideye tamamen geçmemesine neden olur. Yemek borusunda birikim yapan besinler çürüyerek sülfür gazı oluşturur.

4- Reflü oluşumu da ağız kokusuna neden olabilmektedir. Mide ile yemek borusu arasında bir kapakçık vardır. Bu kapakçık yutkunma esnasında açılır ve midedeki besin ve sıvıların yukarıya çıkmaması için tekrardan kapanır. Bu sıkı yapı gevşediği zaman midedeki asitli sular yemek borusundan geçip ağıza kadar taşınır. Eğer midede “Helikobakter pilori” ismindeki bakteri varsa bu bakteri ortamdaki üre maddesini amonyak maddesine dönüştürecektir. Kapakçık zayıflaması sonucu yemek borusu ile bağlantısı kesilmemiş olan mide bu amonyak gazlarını devamlı yemek borusundan yukarıya taşıyacaktır. Bu da yine ciddi ağız kokularına sebebiyet verecektir. Helikobakter pilori vücuttan uzaklaştırılmazsa midede ülsere hatta kanserleşmeye bile sebebiyet verebilir. Bu durumlar da midedeki besinlerin hemen sindirilememesine ve besinlerin uzun süre midede kalması dolayısı ile çürüme yapmasına, dolayısı ile sülfür gazları üretmesine sebebiyet verecektir. Bu durumlar zincirleme sindirim problemlerini tetikleyecek ve ağız kokusuna neden olacaktır. “Helikobakter pilori” tedavisinde iki çeşit antibiyotik kullanılır ve midedeki tahribatları önlemek açısından mide asidi baskılayıcısı olan “proton pompa inhibitörü” kullanılır. Yaklaşık 1-2 hafta süren bir tedavi süreci vardır.

5- Bağırsaklardaki daralma ya da gazın makattan dışarıya atılmasına engel olan diğer tüm bağırsak hastalıkları, gazın geri tepmesine ve bu gazın ağız yolu ile dışarıya atılmasına sebebiyet verir. Bu durum da ağız kokusu sonucunu doğurmaktadır.

Ağız kokusunun tamamen giderilmesi,bu kokuya neden olan hastalığın giderilmesinden geçmektedir. Bu yüzden ağız kokusundan şikâyet edildiği zaman diş hekimleri ya da KBB uzmanları tarafından herhangi bir bulguya rastlanmadığında, bu kokunun sindirim sistemi ile ilgili olabileceği düşünülerek bir Gastroenteroloji Uzmanı’na başvurmakta yarar vardır. Ayrıca şeker hastalığı ya da böbrek yetmezliği gibi hastalıklar da ağız kokusuna sebep olabilmektedir.

Misafir

Cevap: Ağız Kokusundan Tamamen Kurtulmak Mümkün mü?

Eğer ağzınız kokuyorsa arkadaşlar gidin sakız çiğneyin, ha o olmadı mı? Gidin bol bol su için.. Ha o da mı olmadı
    Bir süre konuşmayın ki etrafınızdakiler sizin soğuyup tiksinmesinler, herkese iyi forumlar

Misafir

Ağız kokusu ihmale gelmemelidir, eğer şikayetiniz var ise benim gibi en yakın zamanda gidip tedavi olunuz !!!
    ben şuan tedavi aşamasındayım son durumu belirteceğim
    Sebep: --

Güüüülşen

Ağzımda bir süredir koku var ve ben bu ağız kokusundan oldukça şikayetçiyim!
    Fakat hastaneye gitmeyede utanıyorum ayrıca ne yapacağımıda bilmiyorum, ne önerirsiniz? Sakız çiğnemeye devam mı

Misafir

Ağız kokumu sakız çiğneyerek gideriyorum, sigara içmeyin zaten kokmaz..
    ben bir iki gün içmedim kokmadı cidden

Erol

Bu sorun daha çok sanırım sigara içenlerde mevcut galiba?
    Bende ayda yılda bir kere oluyor, çok şükür o da hemen geçiyor

Misafir

madem ağzın kokuyor madem dişerin sararmış ee arkadaş ne mi yapıyorsun çare diş doktoru gidiyorsun ücreti karşılığında dişlerini temizletiyorsunn önce sonra diş beyazlatma operasyonuna giriyorsun miss gibi bem beyaz dişlere sahip oluyorsun onun sonrasında ağız spreyleri var sakızlar var ee bunlarıda kullan biraz )

8. Cevap: Ağız Kokusundan Tamamen Kurtulmak Mümkün mü?

Ağız kokusundan kurtulmak için günlük düzenli olarak diş fırçalanmalı. Yemek yedikten sonra mutlaka fırçalayın. Ayrıca ağız bakım sularını da kullanabilirsiniz.

9. "Halitoz olarak da tanımlanan kötü nefes kokusu yaşanan olaylarla hem içeriden hem dışarıdan baş etmekte zorlanmanın doğrudan bir sonucudur. Bu zorluk ifade etmediğim ve olduğu yerde çürüyen belli fikirlerde diretmemden kaynaklanıyor olabilir. Bu zorluk aynı zamanda hayatımda büyük değişikliklerin yaşandığı bir dönemde dizginleri ele alamadığım için de ortaya çıkabilir; ya da eski fikirlerim içinden geçmekte olduğum değişikliklerin hızının yanında hiç ilerlemeden kalmış olabilir. Hayatımdaki olayları ne kadar “üstlenebildiğime” dönüp bakarım. İnançlarımın zıddı istikametinde hareket etmek zorunda olduğumu mu hissediyorum? İlgili kişilerle iletişim kurup onlara duygu ve düşüncelerimi anlatmak kötü nefes kokusundan "kurtulmak” için çok önemlidir. Bu rahatsızlık genelde kendime, diğer bir kişiye veya hayatın kendisine karşı beslediğim ve utanç duyduğum kötücül düşünceler ve tiksinme, nefret ya da intikam gibi hisler ile ilişkilidir.

Çok güçlü bir şekilde direnirim ve ürettiğim zehir mide bulandıran bir koku olarak kendini dışa vurur. Bu koku olumsuz düşüncelerimden ve intikam hazzından kurtulmadığım sürece varlığını sürdürecektir. Soluduğum ve hücrelerimi besleyen hava ister olumlu ister olumsuz olsun düşüncelerimle doludur. Hangi düşünceler beni içeriden yiyip nefesimi bozuyor? Bu düşünceler çoğunlukla bilinç dışıdır. Kendi içimde veya bir diğer kişiyle ilişkili bir durumun içinde bir şeyler çürüyor olabilir. Bir kişinin nefesi sürekli bir biçimde kötü kokuyorsa, farkında olması ve bir süredir devam ediyor olabilen bu sorunu iyileştirmesi için bunu ona söylemeliyim. Bunu bildiğinde o kişi bağışlamayı deneyimleme fırsatına sahip olacaktır: Ya sağlıksız düşünceler beslediği için kendini bağışlayacaktır ya da onu kıran diğer kişiyi...
    Şunu hatırlamamda fayda var: Sevgi ve dürüstlük düşüncelerimin temel içeriğini oluşturduğunda, nefesim yeniden tazelenecek. Kendimi geçmişin sağlıksız düşüncelerinden azat etmeyi kabul ediyorum. Şimdi hem kendim hem de diğer insanlar için yeni, olumlu sevgi düşüncelerinin tazeliğini içime çekiyorum."

Bu yazıda bulunan olumlamalar sadece bilgi amaçlıdır. Jacques Martel'in "The Complete Dictionary of Ailments and Diseases" adlı kitabından alınmıştır. Jacques Martel hastalık ve rahatsızlıkların metafiziksel tedavisi yaklaşımını benimsemiştir. Jacques Martel sezgisel olarak bazı duygu ve hastalıklar arasında bir bağlantı olduğunu ve bunların keşfedilebileceğine inanmaktadır. Umarım faydalı olur.

+ Yorum / Mesaj Ekle

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)