+ Yorum / Mesaj Ekle
8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Gluten İntoleransı Belirtileri, Teşhisi Ve Tedavisi

1. Gluten İntoleransı Belirtileri, Teşhisi Ve Tedavisi

İsim:  gluten hassasiyeti.jpg
Görüntüleme: 2994
Büyüklük:  31.6 KB (Kilobyte)

Hastalığın en kötü yanlarından biri hastalıklı kişilerin yaklaşık %99’u hastalığından habersiz. 'Gluten' tahılların içinde bulunan bir tür protein çeşididir ve bu protein çeşidi tespit edilen 55 hastalığa sebep olmaktadır. Size bu hastalık ile ilgili bilinen belirtileri anlatacağız ve eğer bu belirtilerden bir kaçı sizde varsa gluten intoleransınız demektir yani gluten proteinine karşı alerjiniz olabilir, işte size teker teker o belirtiler:

1- Belirtiler arasında en çok görülen belirtiler özellikle gluten proteini içeren ürünleri tükettikten sonra sindirim sisteminizde oluşan gaz, şişkinlik, gaz çıkarma ve hazımsızlık gibi belirtilerdir. Bazı hastalarda çeşitli nedenlerle kabızlık da görülebilir. Özellikle çocuklarda kabızlık diyare yerine yaygın olarak görülür.

2-
    Ciltte Keratosis pilaris hastalığı meydana gelebilir. Bu hastalığı anlamanın yolu kolların arkasında ve bazen bacaklarda meydana gelen noktacıklı görünümler sayesindedir. Bu nedenle glutenin bağırsak dokusu zarar görür, doku zarar gördüğü için vücut yağ asitleri ve A vitaminini yeterince kullanamaz bu da bunların yeterince kullanılamadığının bir göstergesidir.

3-
    Gluten içeren ürünlerle beklendikten sonra meydana gelen genel yorgunluk, halsizlik, zihin yorgunluğu… gibi durumlar bu hastalığın belirtilerindendir.

4-
    Herhangi bir otoimmün hastalığınız varsa ya da sedef, ülseratif kolit ve skleroderma gibi bir rahatsızlığınız varsa, hasta olma riskiniz daha fazladır.

5-
    Eğer arada bir denge kaybı yaşıyor ya da baş dönmesi geçiriyorsanız siz de bu hastalığı taşıyor olabilirsiniz.

6-
    Bazı hormonal dengesizlikler ya da nedeni hala bilinmeyen bir şekilde kısırlık problemiler bu hastalığın belirtilerindendir.

7-
    Sancılı baş ağrılarına sebep olan migren hastalığı da bu hastalığın belirtilerinden biridir.

8-
    Kronik yorgunluğunuz varsa ve hâli hazırda bulunan halsizlik ve ağrılarınıza doktor tarafından çözüm bulunamıyorsa Gluten hastalığını taşıyor olabilirsiniz.

9-
    El parmaklarının eklemlerinde, diz ve kalça eklemlerinde meydana gelen şişkinlik ve ağrılar bu hastalığın belirtilerindendir.

10-
    Depresyon ve ani duygu değişimleri yani psikolojik problemleri bu hastalığın belirtilerinden biridir, bu belirtilerden bir kaçını ya da daha fazla belirtiyi taşıyorsanız sizde de"gluten intoleransı” ya da "çölyak hastalığı” olabilir o yüzden hemen doktora başvurun.

Gluten İntoleransı Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Doktora başvurmadan kendi kendinize bu hastalığı taşıyıp taşımadığınızı öğrenmek istiyorsanız bir "eliminasyon diyeti” uygulamalısınız. Diyet dediğimiz şey gluten proteini içeren ürünleri en az 2-3 hafta için tüketmemektir. Bu diyetin en önemli noktası bu ürünleri hiç kullanmamaktır çünkü çok küçük bir miktarı bile vücut tarafından algılanır. Bu ürünlerin kullanılmadığı 2-3 hafta içinde vücut bu proteinden temizlenir. Daha sonra bu ürünler kullanıldığında ve yukarıda verilen rahatsızlıklar ortaya çıkıyorsa bu hastalığı taşıyor olabilirsiniz. Ancak şunu çok iyi bilin ki bir proteinin vücuttan temizlenmesi ayları hatta yılları bile alabilir. Bu rahatsızlığı taşıyıp taşımadığınız konusunda yüzde yüz emin olmak istersiniz bir doktora başvurun.

Gluten İntoleransının Tedavisi
    Şu an itibariyle ameliyatla ya da ilaçla tedavisi henüz mümkün değil fakat bu proteini içermeyen ürünlerle beslenmek ve bu ürünlerden uzak durmak bu rahatsızlığı hayatımızdan kesin olarak çıkarmamıza yardımcı olur. Fakat eğer bir kereden bir şey olmaz, ara sıra tüketmek sorun yapmaz, bu proteini içermeyen ürünleri bulmak zor bir öğünden bir şey olmaz gibi düşüncelerden hemen sıyrılın yoksa sadece bu yazıyı okumakla kalırsınız çünkü bu proteinin küçük bir miktarı bile sorunların tekrarlanmasına neden olacaktır. Bu yüzden küçük bir araştırma yaparak bu protein çeşidinin hangi ürünlerde bulunduğunu öğrenin ve o ürünlerden uzak durun. Ayrıca marketlerden aldığınız atıştırmalıklarda yani çikolata ve bisküvi gibi ürünlerde de bu proteinin olup olmadığını kontrol edin, glutenfree ya da Gluten içermez yazılarına dikkat edim 2001 yılında yapılan bir araştırmaya göre bu hastalığı taşıyan kişiler hastalıklı kişilerin bu ürünleri ayda bir tüketmeleri bile bu nedene bağlı ölüm riskini tam %600 oranında arttırdığını söylüyor yani küçümsenecek bir rahatsızlık değil, lütfen önemseyin.

Toprak

Cevap: Gluten İntoleransı Belirtileri, Teşhisi Ve Tedavisi

Glutensiz beslenip sonuçlarını gören var mı? Ben bu videoyu izledim ve sanırım ben de bunu deneyerek sonuçlarını görmek istiyorum.
    [url]**************youtube*****/watch?v=IrcWqCSxpQ8[/url]

Elif35

Ben Hashimoto troid hastasıydım, . Birçok şey denemiştim ama fayda göremedim, halsizlik, uykumu alamama, hemen sinirlenme, fibromiyalji, reflü, migren vardi. Ögrendim ki uygun bir diyetle hepsi geciyormus, diyet yaptım nerdeyse hepsi gecti. Bu da AIP dieti (Auto-immune protocol). Bunda gluten, sut ve sut urunleri, tum tahillar, tum baklagiller, yumurta, seker, kuruyemisler, cekirdekler, domates, biber, patlican, patates, alkol var. Et, sebze ve cok sekerli olmayan meyveler yedim. Ben hepsini daha birakmadim ama gluten, sut ve sut urunleri, tahillar, agrikesici zaten icmiyordum, bir de domates, biber, patlican ve patatesi kesince bile acayip faydasini gordum.Kilo da verdim.

Semih

Gluten başta buğday olmak üzere tüm tüm tahıllarda az çok bulunuyor. Glutensiz undan yapılan ekmek,makarna hamurişi yemeniz lazım bu alerjiye sahipseniz.

Misafir
    Alıntı Elif35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben Hashimoto troid hastasıydım, . Birçok şey denemiştim ama fayda göremedim, halsizlik, uykumu alamama, hemen sinirlenme, fibromiyalji, reflü, migren vardi. Ögrendim ki uygun bir diyetle hepsi geciyormus, diyet yaptım nerdeyse hepsi gecti. Bu da AIP dieti (Auto-immune protocol). Bunda gluten, sut ve sut urunleri, tum tahillar, tum baklagiller, yumurta, seker, kuruyemisler, cekirdekler, domates, biber, patlican, patates, alkol var. Et, sebze ve cok sekerli olmayan meyveler yedim. Ben hepsini daha birakmadim ama gluten, sut ve sut urunleri, tahillar, agrikesici zaten icmiyordum, bir de domates, biber, patlican ve patatesi kesince bile acayip faydasini gordum.Kilo da verdim.
    Ama geriye yiyecek birşey hemen hemen hiç kalmamışki

6. Cevap: Gluten İntoleransı Belirtileri, Teşhisi Ve Tedavisi

Gluten intoleransı olup günümüzde fark etmeyen çok kişi var. Maalesef doktorlarda kolay kolay anlamıyor. Gluten hassasiyeti belirtilerini taşıyorsanız mutlaka iyi bir doktora gidin.

7. Cevap: Gluten İntoleransı Belirtileri, Teşhisi Ve Tedavisi

Çok işime yaradı bu bilgiler teşekkürler.

8. Cevap: Gluten İntoleransı Belirtileri, Teşhisi Ve Tedavisi

Çok yararlı oldu benim için bu paylaşım teşekkürler.

+ Yorum / Mesaj Ekle

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)