+ Yorum / Mesaj Ekle
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Zatürre İçin Mental Tedavi

1. Zatürre İçin Mental Tedavi

"Pnömoni bir bakteri veya virüsün sebep olduğu bir enfeksiyonken, plörezi akciğer zarının akut ya da kronik iltihabıdır (eskiden lokalize kuru plörezileri tanımlamak için plörit terimi kullanılıyordu). Akciğerler bedenim için hava dönüşümünü sağlayan solunum organı olduğundan, beni ciddi şekilde zayıf düşüren bir iç çatışma söz konusudur. Bu yüzden iç dünyamın havasıyla olan ilişkimin işlevini bozan ya da sınırlandıran hissi ya da duyguyu tanımlamam gerekir çünkü bu blokaj/lar beni doyasıya yaşamaktan alıkoyar.

Benliğimle derinden bağlantılı olan ve iltihap tarafından temsil edilen bu hisler bana derin bir kırgınlık ya da şok yaşadığımı söylüyor olabilir. Bu öfke benim bütünleyici bir parçamdır, bir refleks gibidir ve beraberinde pek çok olumsuz duygu getirebilir. Bu durumda kendime çalışma ortamımda kimin ya da hangi durumun bende bu denli nefret uyandırdığını sormam gerekir.

Nefes alma yeteneğim duygulardan, yalnız kalma veya ezilme korkusundan, hayata karşı başlattığım isyandan fazlasıyla etkilenir. Kişisel ilişkilerimde “karmakarışık” bir halde olduğumu hissederim. Sorumluluklarımın beni boğduğu hissine kapılabilirim ve bu hissin içinden nasıl çıkacağımı bilemem. Cesaretsizlik ve umutsuzluk beni zayıf düşürür, hatta bana hayatın anlamını ve hayatın çektiğim acıya değip değmediğini bile sorgulatır. Herhangi birinin alanımı kolayca ihlal edebileceğini ve benden bir şeyler alabileceğini hissederim. Hayatı dolu dolu yaşamadığımı hissederim. Kendime kişisel gelişimim hakkında sorular sorarım ve hayatıma yeni bir anlam bulmaya çalışırım, kişiler arası ilişkilerde daha zengin olmayı ister, günlük hayatımda maneviyatın (dinsel anlamda değil) yerinin neresi olduğunu merak ederim.

Kendimi savunmasız hissederim ve isteklerimi nasıl gerçekleştireceğim konusunda net bir fikre sahip olamam. “Güçlü bir insan” imajı çizerim ama derinlerde bir yerde kendimi çaresiz hissederim. Yaşamak beni fazlasıyla yorar, umutsuzluk benliğimi işgal eder. Ailemin bana biçtiği hayatı değil, kendi hayatımı yaşamak isterim. Çevremle temasa geçmekte zorluk yaşadığım için endişeli bir ruh haline bürünürüm. Mesleğim beni artık tatmin etmez ve isteklerimle örtüşmez. Genelde iki akciğer zarı arasındaki potansiyel boşlukta sıvı birikmesi olarak tanımlanan plörezi sevdiğim birine yas tutarken umutsuzluk yaşadığım bir durumda gözyaşlarımı dökemediğim ya da dökmek istemediğim anlamına gelir. Kendimi korumak ve güçlü olduğumu kanıtlamak için zırhımı herkese göstermek isterim ama derinlerde bir yerde kendimi savunmasız bir çocuk gibi hissederim. Bir dramın ardından gelen ve çoğu zaman açıklanmamış kalan acıyla temasımı koparmam. Bu dram genelde aile üyelerimden biriyle ilgilidir. Bir çiftle veya bir işle ilgili kötü giden ve sona yaklaşan bir durumla karşı karşıya kalabilir, söz konusu kişilere sahip çıkmak isteyebilirim.

Kendime biraz zaman ayırmam ve hayatıma çekidüzen vermem gerektiğini kabul ediyorum-. Gerçekten bana ait olan sorumlulukları yanımda tutuyorum; diğer insanların omuzlarıma yüklediği sorumlulukları ise benim olmadıkları için sahiplerine iade ediyorum. Kendime yardım isteme hakkını tanıyorum. Böyle hayat daha güzel ve daha kolay bir yere dönüşüyor.
    "
    Bu yazıda bulunan olumlamalar sadece bilgi amaçlıdır. Jacques Martel'in "The Complete Dictionary of Ailments and Diseases" adlı kitabından alınmıştır. Jacques Martel hastalık ve rahatsızlıkların metafiziksel, mental tedavisi yaklaşımını benimsemiştir. Jacques Martel sezgisel olarak bazı duygu ve hastalıklar arasında bir bağlantı olduğunu ve bunların keşfedilebileceğine inanmaktadır. Umarım faydalı olur.

2. Cevap: Zatürre İçin Mental Tedavi

Sıkıntılı bir hastalık gerçekten. Dikkat etmek gerekiyor.

3. Cevap: Zatürre İçin Mental Tedavi

Teşekkürler hocam bilgiler için.

+ Yorum / Mesaj Ekle

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)