Lejyoner Hastalığı İçin Mental Tedavi
"Lejyoner hastalığı ilk salgını 1976 yılının Temmuz ayında Philadelphia’da bir otelde kongre için toplanan eski savaş gazilerinde görülen bir enfeksiyon hastalığıdır. O zamanlar bilinmese de küçük bir gram basile bağlı olarak ortaya çıkmış ve bu bakteri günümüzde legionella pneumophila enfeksiyonu adını almıştır. Lejyonelloz olarak da adlandırılan lejyoner hastalığı pnömoni (zatürre) ile benzerlikler taşır. İki ila yirmi günlük bir kuluçka döneminden sonra şiddetli bir şekilde başlar, çok hızlı gelişir ve ölümle sonuçlanabilir (vakaların yüzde on altısı).

Benim gibi diğer savaşçılarla temas halinde olmak bana insanların acı çektiği kötü hatıraları ve üzüntüleri hatırlatır. Ölümün karşısında kendimi güçsüz hissederim. Hatıralar birdenbire canlanır, işle ilgili korkularım ve iç çatışmalarım gün yüzüne çıkar. Öfke ve adaletsizlik duygusu beni esir alır, nefes almamı ve genel olarak hayata tamamen dâhil olmamı engeller. Katlanılması çok zor bir durum söz konusudur ve ben daha fazlasını yapamadığım için suçluluk duygusuna sürüklenirim. Kaçmak isterken kalmaya zorlanmış gibi hissederim. Doğru bulmadığım savaşların içinde yer almanın utancına katlanmak zorunda kalırım.

Kendimle barış imzalamayı ve kendimi bu hatıralardan kurtarmayı kabul ediyorumi. Kayıplarım üzerine düşüyorum ve kendimi yitip bitirmekten vazgeçiyorum. Yardım istiyorum, kendime nefes alma ve hayata dâhil olma hakkını tanıyorum. Hayatın çok kıymetli bir yer olduğunun farkına varıyorum, anın tadını çıkarıyorum ve şükrediyorum."

Bu yazıda bulunan olumlamalar sadece bilgi amaçlıdır. Jacques Martel'in "The Complete Dictionary of Ailments and Diseases" adlı kitabından alınmıştır. Jacques Martel hastalık ve rahatsızlıkların metafiziksel, mental tedavisi yaklaşımını benimsemiştir. Jacques Martel sezgisel olarak bazı duygu ve hastalıklar arasında bir bağlantı olduğunu ve bunların keşfedilebileceğine inanmaktadır. Umarım faydalı olur.