Akciğer Amfizemi İçin Mental Tedavi
"Akciğer amfizemi özellikle nefes almada zorlukla karakterizedir.
Henüz bir fetüs halindeyken ve akciğerlerim hâlâ oluşurken “burada” olduğumu taahhüt ederim, hayata “evet” dediğim bir anlaşmaya imza atarım; bütün bunlar nefes almak aracılığıyla gerçekleşir. Eğer hayattan korkarsam ya da birilerinin benim yerime hayatımla ilgilenmesini istersem, akciğerlerim belli zorluklarla karşılaşabilir. Sığ bir şekilde nefes alarak kendimi gerçeklikle başa çıkmak zorunda kalmaktan korurum. Endişelenirim, korkarım çünkü tehdit altında olduğumu hissederim. Akciğerler genişleyip daralır; bu yüzden bu organ genişleme, paylaşma ve hayata dâhil olma; ya da kendimi daraltma, ıssızlaştırma ve hayattan çekme kapasitemin göstergesidir. Akciğer amfizemi nefes almakta güçlük geçmek; nefes almak için gösterdiğim çaba yüzünden kendimi sıkışmış hissetmek anlamına gelir.

Nefes alarak hayatı içime çekerim. Neden hayatı kabul etmekte güçlük çekiyorum? Kendimi hayatımın hangi alanında değersiz hissediyorum? Bu benim hayattan kaçış şeklim mi? Artık hayatın beni etkileyen herhangi bir tarafı yoktur, artık yaşamaya dair hiçbir ilgim de yoktur. Çok büyük korkularım vardır ve bunlardan biri de kendimi ifade etmek ve hayattaki yerime sahip çıkmaktır. Neden hayat benim için tüm anlamını kaybetti? Kendimi sıkışmış ve boğulmuş gibi hissederim. Kendim olmayı ve bana ait yere sahip çıkmayı öğrenemediğim için, hayatımı başkalarına göre yaşarım. Derin bir iletişim eksikliği hissederim. Kelimeler beni içten içe boğar, bu da kendimi güçsüz hissetmeme sebep olur. Öfkem ve kızgınlıklarım da aynı boğucu etkiye sahiptir. Yaşamayı hak etmediğimi düşünürüm. Sırtımda çok ağır bir yük taşırım.

Herkesin bir yeri olduğunun farkına varmayı kabul ediyorum İV ve benim de kendi yerimi almak zorunda olduğumu biliyorum. Kendimi daha çok sevmeyi, ifade etmeyi, ihtiyaçlarımı dile getirmeyi; yani BEN olmayı kabul ediyorum . Hissettiğim baskıyı bir kenara bırakıyor, bunun yerine ciğerlerime hava ve hayat çekmeyi kabul ediyorumiV. Bakışlarımı bir kez daha hayatın bana sunduğu olanaklara çeviriyorum. Mutluluğun verdiği hazzı yeniden keşfediyorum.
"

Bu yazıda bulunan olumlamalar sadece bilgi amaçlıdır. Jacques Martel'in "The Complete Dictionary of Ailments and Diseases" adlı kitabından alınmıştır. Jacques Martel hastalık ve rahatsızlıkların metafiziksel, mental tedavisi yaklaşımını benimsemiştir. Jacques Martel sezgisel olarak bazı duygu ve hastalıklar arasında bir bağlantı olduğunu ve bunların keşfedilebileceğine inanmaktadır. Umarım faydalı olur.