+ Yorum / Mesaj Ekle
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Akciğer Kanseri İçin Mental Tedavi

Deniz

Akciğer Kanseri İçin Mental Tedavi

"Akciğerler doğrudan yaşam kapasitemle (nefes alma - nefes verme) bağlantılı olduğu için, akciğer kanseri ölüm korkusu yaşadığımın bir işaretidir. Aslında hayatımda beni içeriden yiyip bitiren, boğulduğumu ve öldüğümü düşündüren bir durum vardır. Akciğer üzüntüyle bağlantılı bir organdır; söz konusu üzüntü dışa dönük bir şekilde ifade edilmediğinde, akciğer bunu içine çeker. Bir ayrılığın veya boşanmanın, sevdiğim birinin ölümünün, benim için önemli olan bir işin kaybının ardından açığa çıkabilir. Ortada son derece belirgin bir başarısızlık kavramı vardır: Bu aslında bilinçli veya bilinç dışı bir yerden yaşam nedenimi temsil eden her durum için geçerli olabilir. Yaşam nedenim kaybolduğunda ya da ben yaşam nedenimi kaybetmekten korktuğumda bu, benim için mevcut olan alternatifin bir anlamda ölüm olduğunun altını çizer.

Hayatımın geri kalanı için kendimi belli bir durumu yaşamaya mahkûm hissederim. Vardığım yargılar serttir. Bir şey ya beyazdır ya da siyah, ortası yoktur. Bununla birlikte, düşünce ve fikirlerimi dışa dönük bir şekilde ifade etmekten korkarım. Hem cinselliğimde hem de hayatımın diğer alanlarında uğursuzluk kavramına inanırım. Kendimi çok güçsüz hissederim. Diğer insanlar yaşam şeklimi yargılar ve ben bu yüzden onlara çok kızarım.

Artık hayatım anlamlı değildir, beklentilerimi karşılamayan insanların yaşattığı hayal kırıklığı büyüktür. Sürekli yakın olduğum biri için endişelenirim: “Hem maddi hem de manevi olarak bu ilişkiye çok yatırım yaptım ve şimdi her şeyi kaybetme riskim var. Tüm bu çabalar boşunaysa yaşamanın ne anlamı var? Benim kendimi şu anda bulduğum yer gerçekten burası mı?” Gelelim sigara ve akciğer kanseri arasındaki ilişkiye... Kendime akciğer kanserine yakalanmamın sebebinin sigara olup olmadığını sorabilir ve şöyle devam edebilirim: “Yoksa sigara içmeme sebep olan şey ölüm korkusu mu ve bunun bir sonucu olarak mı akciğer kanserine yakalandım?” Sigara içtiğim zaman beni rahatsız eden ve beni yaşamaktan alıkoyan duyguların üzerine perde çekerim.

Bu durum sorunu çözmediğinden, içimde büyüyebilir ve beni akciğer kanserini harekete geçirecek noktaya getirebilir. Bu durumda hayatı kabul etmeli ; her nefes alıp verişte içime çektiğim havayla birlikte hayatın içimde aktığını hayal etmeliyim. Hayattaki verimi almaya ve kendime alan tanımaya karar veriyor, korkularıma rağmen istediğim şeyleri yaşamayı seçiyorum. Hayat yaşamaya değer, ben yaşamayı hak ediyorum. Hayatta uğursuzluklar değil, deneyimler var. Bir çocuğun gözüyle yaşıyorum, kendimi hayatın akışına bırakıyorum. Hayatın tadını doyasıya çıkarıyorum
    "

Bu yazıda bulunan olumlamalar sadece bilgi amaçlıdır. Jacques Martel'in "The Complete Dictionary of Ailments and Diseases" adlı kitabından alınmıştır. Jacques Martel hastalık ve rahatsızlıkların metafiziksel, mental tedavisi yaklaşımını benimsemiştir. Jacques Martel sezgisel olarak bazı duygu ve hastalıklar arasında bir bağlantı olduğunu ve bunların keşfedilebileceğine inanmaktadır. Umarım faydalı olur.

+ Yorum / Mesaj Ekle

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)