+ Yorum / Mesaj Ekle
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Aft İçin Metafizik Tedavi

1. Aft İçin Metafizik Tedavi

"Aft oral mukoza yüzeyinde ortaya çıkan yüzeysel bir lezyondur. Küçük beyaz bir kabartı halindedir ve kırmızı bir haleyle çevrilidir. Aynı zamanda genital mukoza zarlarının üzerinde de görülebilir. Aftlara genelde dinmeyen ateş eşlik eder.

Aft çevreme, “titreşimlere”, bir durumun çevresel özelliklerine kolay reaksiyon verdiğim (duyarlılık) için ortaya çıkar. Ağzımı kapalı tuttuğum için sessizce acı çekerim. Aft aynı zamanda kök salmakta zorluk çektiğimin, kendimi ifade etmekte, istediğim şeyi söylemekte ve hatta tepki göstermekte başarısız olduğumun bir göstergesidir. Tüm bunları yapacak gücüm olmadığına inanırım. Büyük şeyler başarmaya uygun olmadığımı düşünürüm. Güvensizliğim beni yaşadığım şeyle ilgili “sessiz” kalmaya iter çünkü bazı şeyleri söylemenin hayatımda büyük değişikliklere yol açacağına ya da bana geri döneceğine inanırım.

Ağzımın içinde beni yakan bir şey vardır ama ben onu içeride tutmak zorunda olduğumu, onu içeriden çıkarmanın bir yolunun bulunmadığını düşünürüm. Bir bayağılık seziyor olsam da, buna cevap veremem ve onu sindirmekten başka seçeneğim olmadığını düşünürüm. Bu durum cinselliğim üzerinden de yaşanmış olabilir. Küçükken tepki veremediğim ya da kendimi açıklayamadığım bir durumla ilgili bir noktada kendimi rahatsız hissetmiş olabilirim. Eğer bugün benzer bir durumla karşılaşırsam ve bu bana bilinç dışı bir yerden o ilk deneyimi hatırlatırsa, aft ortaya çıkabilir. Çok gergin olduğum için sözlerim faydasız ve tamamlanmamış kalır. İsyan etmeyi aklımın ucundan bile geçirmeden sessizliğe bürünürüm.

Sonunda yoluma devam edemez hale gelirim, artık dayanacak gücüm kalmaz. Hassasiyetim çok yoğundur, maskemi takar ve en derin duygularımla temasa geçme korkusuyla rol yapmaya başlarım. Çok endişeli bir insana dönüşürüm, her şey beni sinir eder. Kendimi suçlu hissedebilirim, bu da öz saygımın azalmasına sebep olur. Bazı şeyleri başarmayı çok isterim ama buna fazlasıyla direnirim! Hayatıma olumlu değişiklikler getirebilecek olsalar bile yeni fikirleri farkındalıkla reddederim. Ağzımda bir adaletsizlik, tiksinti ya da gizli bir tatminsizlik duyumsuyor ve “kalbimi boşaltmak” istiyorsam, açık kaldığım ve kendimle uyum içinde olduğum sürece bunu yapabilirim. Ama ağır, yanlış ve yıkıcı sözler sarf etmemek adına kelimelerimi seçmek durumunda olduğumu unutmamalıyım. Kendimi şiddetsiz bir şekilde ifade etmekle sorumluyum; yoksa bu ifade şekli aynı tonda bana geri dönebilir. Bu arada bu beyaz kabartılar kendimi ifade etmek için ağzımı açtığım anda çok acı verir, canımın yandığını hissederim.

Eğer kullandığım kelimelerin bana daha ciddi bir şekilde geri döndüğünü görmek istemiyorsam, kendimi açıkça ifade etmeyi ve şu an itibarıyla sakin kalmayı kabul ediyorum. Uyum kapasiteme, anlayışıma ve artık daha fazla kulak verdiğim sezgilerime güveniyor; suçluluk duygumun yerini bu güvene devrediyorum. Bu yüzden duygularımla ve duygularımı en iyi ifade ediş şeklimle barışıyorum."

Bu yazıda bulunan olumlamalar sadece bilgi amaçlıdır. Jacques Martel'in "The Complete Dictionary of Ailments and Diseases" adlı kitabından alınmıştır. Jacques Martel hastalık ve rahatsızlıkların metafiziksel tedavisi yaklaşımını benimsemiştir. Jacques Martel sezgisel olarak bazı duygu ve hastalıklar arasında bir bağlantı olduğunu ve bunların keşfedilebileceğine inanmaktadır. Umarım faydalı olur.

+ Yorum / Mesaj Ekle

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)