+ Yorum / Mesaj Ekle
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Agorafobi İçin Alternatif Tedavi

1. Agorafobi İçin Alternatif Tedavi

"Agorafobi Yunancadaki agora (halk meydanı) ve phobus (korku, fobi) kelimelerinden oluşur. Kalabalık içinde panikleme ya da kalabalık korkusu olarak tanımlanır.

Agorafobi bilinç dışı bir yerden ölüm korkusu ile bağlantılıdır. Eğer agorafobiden muzdaripsem çok hassas, çoğu seviyede (özellikle de psişik seviyede) alıcı ve hayal gücü çok verimli olan bir insan olduğumu söyleyebilirim.

Duygusal olarak bağımlılıklarım yoğundur; anneye dair bağlantılarımı gerçek anlamda asla koparmam. Psişik seviyede, yani endişelerimi besleyen düşünce formlarıyla yarattıklarımın ortasında gerçek benliğimin farkına varmakta güçlük çekerim. Sünger gibiyimdir: Diğer insanların tüm duygularını (özellikle de korkularını) farkına varmadan, filtrelemeden, bana ait olanı korumadan içime çekerim; bu da hem kendi korkularımı hem de başkalarının korkularını içimde büyütmeme sebep olur. Dolayısıyla geri çekilmeye, içime kapanmaya, her şeyin sorumluluğunu üzerime almaya, aşırı derecede güvendiğim ve yanında kendimi güvende hissettiğim insan dışındaki herkesle çok az iletişim kurmaya eğilim gösteririm. Bu güvenli alandan uzaklaşma korkusuyla kendimi dünyadan soyutlarım.

Kendimi kafese tıkılmış bir fare gibi hissederim; hatta kırılganlığımı bilen ve kendi yarattığım sınırların özgürlüğümü kısıtlayacak boyuta ulaştığını hisseden o insanı da kafeste tutmaya çalışırım. Yetişkin rolüne adapte olmakta zorlanırım. Zaman zaman delirdiğimi düşünür, sonra kendime buna inanmayı bir an önce bırakmam gerektiğini söylerim. Tamamen güvende olduğum bir yerden her şeyi “kontrol etmek” benim için çok kolaydır. Ama o yerden ayrıldığım anda, her şey darmadağın olur! Diğer insanların bana yönelttiği bakışlardan ve beni yargılamalarından çok korkarım. Korkularımın beni ele geçirdiğini öyle yoğun bir şekilde hissederim ki kontrolümü kaybettiğimi düşünmeye başlarım ve her şeyden endişe ederim.

Bir deneyim (doğum, kaza, ölüm, afet) beni çok güçlü bir şekilde uyardığında, bir kez daha endişelerimin (sesler, insanlar vs.) içine gömülme riskiyle karşı karşıya kalırım, tutunacak bir durum bulamam ve sonuç olarak agorafobim daha da büyür. Bunların yanı sıra, eleştiri seviyem çok yüksektir çünkü güvensizliklerim fazladır, insanlara çok az güvenirim, olayların istediğim kadar iyi gitmediğine inanırım, bu yüzden de eleştiririm. Bazen agorafobinin altında durmaksızın eleştirdiğim annemle yaşadığım bir çatışma yatabilir. Annem bana fazlasıyla bel bağlamış olabilir, bu da bir çeşit bağımlılık yaratır. İlişkimiz sevgiden ziyade, beklentiler üzerine kurulu bir hale gelir. Sonrasında büyük bir boşluk hissederim ve bu bana artık bir yetişkin olduğumu hissettirir. Annemle (ya da eğitimimle ilgilenen yetişkin modeli olarak gördüğüm başka biriyle) iç içe geçmiş olmak bana öyle bir izlenim verir ki etrafımda insanların olması bana zor gelir çünkü bilinç dışı bir yerden onlarla da iç içe geçmekten korkarım.

Davranışımı şu an itibarıyla değiştirmeyi kabul ediyorum. Hareket özgürlüğünün verdiği keyfin farkına varıyor ve gideceğim yönü seçiyorum. Korkularımı tek tek, oldukları gibi kabul ediyorum çünkü hayatımı zehirlediklerini biliyorum ama aynı zamanda hayatta yol almamı sağladıklarını da biliyorum! Kendimi sevmeyi ve kabul etmeyi öğreniyorum. Anaç ve koruyucu tarafımı (anne) sevmeyi öğreniyorum. Eleştiriler ve bağımlılıklar olmadan, kendime mutluluktan oluşan ruhsal ve fiziksel bir dünya inşa etmeyi kabul ediyorum. Sözlü iletişimimde ve yaratıcılığımda kendimi ifade etmenin kendi yararıma olduğumu biliyorum. “Yerimi kaybetme” korkusunun ötesine geçmem ve kendimle uyum içinde olmam gerekiyor. Her ne kadar başkalarının hem mutluluğunu hem de mutsuzluğunu belirlediğime inanma eğiliminde olsam da kendi mutluluğumun sorumluluğunu alıyorum. Risk almayı ve yaratıcı gücümün önünde engel teşkil eden korkularımla yüzleşmeyi kabul ediyorum. Bu, hayatıma ve içgüdülerime daha iyi yön vermeme yardımcı olacak. Dengeli ve aktif bir cinsellik zihnimdeki bu duygusal saplanmadan kurtulmamı sağlayacak."

Bu bilgilerin içerdiği olumlamalar sadece bilgi amaçlıdır. Jacques Martel'in "The Complete Dictionary of Ailments and Diseases" adlı kitabından alınmıştır. Jacques Martel hastalık ve rahatsızlıkların metafiziksel tedavisi yaklaşımını benimsemiştir. Jacques Martel sezgisel olarak bazı duygu ve hastalıklar arasında bir bağlantı olduğunu ve bunların keşfedilebileceğine inanmaktadır. Umarım faydalı olur.

+ Yorum / Mesaj Ekle

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)