Agnozi İçin Alternatif Tedavi
"Agnozi nesneleri tanımlamadaki yetersizlik anlamına gelir. Duyusal bir hasar ile açıklanamayan ve spesifik bir düşüncel hasarı ifade eden (ya da anlatan) bir hastalıktır. Tüm duyu organları için söz konusu olabilir: görme, işitme, konuşma, dokunma, koku alma, tat alma.

Agnozi görselse bu, gördüklerimin bana zamanında üstesinden gelmeyi başaramadığım yaraları hatırlattığı anlamına gelir: Eğer çevremle temas kurmazsam, kendi yaralarımla yeniden bağlantıya geçmekten kaçınabilirim. Agnozi işitselse, bu duruma genelde dil bozuklukları eşlik eder: Kendimi diğer insanlardan koruyarak olası bir iletişimin, derin ve uzun süreli ilişkiler kurmanın önüne geçmiş olurum; böylece o ilişkiler sona erdiğinde acı çekmemeyi garantilerim.

Taktil agnozi (temas agnozisi) çevremle fiziksel temas kurmamı engeller. Bir anlamda, kendi dışındaki dünyayı keşfetmekte olan bir çocuğa dönüşürüm: Kendimi güvensiz hissedersem dışarıda keşfedebileceklerimden korkarım, o yüzden de bedenimi nesneleri tanımlamak konusunda yetersiz hale getiririm. Bu durum bana hayatımın bazı öğeleriyle herhangi bir yapı inşa etmek için kapasitemin yeterli olmadığını düşündürür. Mekânsal agnozi bir nesnenin mekândaki yerini saptamayı imkânsız kılar. Bu durum oryantasyon bozukluğu ya da benim için fazlasıyla acı verici olan bazı hatıraların kaybı ile bağlantılıdır, yani artık o bağlamda herhangi bir referans noktam yoktur. Kendi doğamdan uzak kalırım ve kendimi toplum içinde konumlandıramam çünkü kaybolmuş gibi hissederim.

Geçmişteki tüm deneyimlerimin öğrenme sürecimin bir parçası olduğunu kabul ediyorum. Alınması gereken dersleri hayatıma buyur edip bunlar üzerine düşünmeyi kabul ediyorum. Bugünden itibaren, gerçekle temas halinde olacağım, içimdeki yaraları iyileştirerek kendimle ve kim olduğumla yeniden iletişime geçeceğimin farkındayım. Sonrasında etrafımdaki evrenin farkına varabilecek hale geleceğim; kendimi iyi ve özgür hissedeceğim."

Bu bilgilerin içerdiği olumlamalar sadece bilgi amaçlıdır. Jacques Martel'in "The Complete Dictionary of Ailments and Diseases" adlı kitabından alınmıştır. Jacques Martel hastalık ve rahatsızlıkların metafiziksel tedavisi yaklaşımını benimsemiştir. Jacques Martel sezgisel olarak bazı duygu ve hastalıklar arasında bir bağlantı olduğunu ve bunların keşfedilebileceğine inanmaktadır. Umarım faydalı olur.