+ Yorum / Mesaj Ekle
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Afazi Alternatif Tedavi

1. Afazi Alternatif Tedavi

AFAZİ
    "Afazi bir dil bozukluğudur. Lokalize bir beyin hasarı dolayısıyla sözlü veya yazılı (aleksi) dili ifade etme ve/veya anlamada zorluk yaşanır. Daha genel anlatmak gerekirse, afazi insanların birbiriyle fikir alışverişi yaptıkları alışılmış işaretlerin hafıza kaybıdır. Dil merkezleri beynin sol yarı küresinde yani okuma, konuşma, hesap yapma, analizde bulunma, ifade etme ve ilişkileri tanımlama işlevlerini yerine getiren mantıklı tarafında yer alır. Bir başka deyişle, yan tarafıma (verici, hareket) denk gelir.

Kendime mesajlarımı nasıl ilettiğimle ilgili sorular sorarım. Acaba bilinç dışım anlaşılmama korkusu mu yaşıyor? Kendimi ifade etme kapasitemden endişe mi ediyorum? Kendimi ifade etme fikri bana acı verir, etrafımdan “tepki alma” korkusuyla kendimi ifade etmeye cesaret edemem. Bu yüzden yüzeysel bir seviyede kalırım. Derinlemesine yol alamam; bu da beni mutsuz edebilecek durumları keşfetmekten kaçınmamı sağlar. Kendimi hapishanede gibi hissederim, bu his aynı zamanda beni bazı şeyleri açıklama ve gerekçelendirme zorunluluğundan azat eder. Aynı ortamı paylaştığım insanlar tarafından yargılanmaktan korkarım, yaşadığım güvensizlik beraberinde her şeyi kontrol etme isteği getirir.

Hayatımdaki olayları, tüm kalbimle kabul ediyorum. Her şeyi akla uygun hale getirmek zorunda değilim. Korkularımı, endişelerimi, güvensizliklerimi bir kenara bırakıyor; söylemem gerekenleri ifade etmek için doğru kelimeleri seçmek adına kendime zaman tanıyorum. Kendim olmaya, üzüntülerimi ve hayal kırıklıklarımı ifade etmeye cesaretim var. Bunun kendimi sırlarımdan ve acılarımdan azat etmenin en etkili yolu olduğunu biliyorum; dolayısıyla iç huzuruma ve bağlantımı koparmış olduğum dünyayı keşfetme isteğine yeniden kavuşuyorum."

Bu bilgilerin içerdiği olumlamalar sadece bilgi amaçlıdır. Jacques Martel'in "The Complete Dictionary of Ailments and Diseases" adlı kitabından alınmıştır. Jacques Martel hastalık ve rahatsızlıkların metafiziksel tedavisi yaklaşımını benimsemiştir. Jacques Martel sezgisel olarak bazı duygu ve hastalıklar arasında bir bağlantı olduğunu ve bunların keşfedilebileceğine inanmaktadır. Umarım faydalı olur.

+ Yorum / Mesaj Ekle

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)