+ Yorum / Mesaj Ekle
6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Göğüs ağrısı neden olur?

Engin

Göğüs ağrısı neden olur?

merhaba
    Bazı zamanlarda göğsümde bir ağrı ve sıkışma oluyor. Kalp krizi geçirmekten korkuyorum. Ne yapmalıyım?

2. Cevap: Göğüs ağrısı neden olur?

Merhaba Engin Bey
    Göğüs ağrınızı daha belirli ifadelerde yazmanızı rica ediyorum. Çünkü göğüs ağrısının birçok sebebi olabilir. İnsanda esas ölüm sebebi olan, halk arasında kalp krizi denen kalp damarlarının daralmasında ve tıkanmasında esas belirti göğüs ağrısıdır. Bu halk arasında da bilinen bir belirtidir. Her göğüs ağrısı kalbe ait değildir. Özellikleri bulunmaktadır. İğne batar gibi bir noktada olan, gezen ağrılar kalbe ait değildir. Kalp ağrısı bıçak saplanır gibi de olmaz. Kollardaki parmaklardaki uyuşukluklar da kalpten değildir.

Kalp ağrısı baskıcı göğsün ortasında, geniş, aşağı yukarı avuç içi büyüklüğünde başlayıp bütün göğsü kaplayan ağrılardır. Göğsümüze bir kaya oturmuş, biri kollarıyla göğsümüzü sıkıyor gibidir. Ağrı genellikle sol omuza, sol kola ve sol elin son iki parmağına vurur. Boyun ve çenenin sol tarafına yayılır. Sırtta da sol tarafta hissedilir.

Başlangıçta bu ağrılar süratli yürüyünce, koşunca, merdiven çıkınca, ağır kaldırınca yani vücudumuz yorulduğunda çıkar ve dinlenince geçer. Stres, uykusuzluk, gereğinden fazla yemek sonrasında da görülebilir, kısa bir müddet sonra da yok olur. Bu belirtiler ortaya çıktığında hemen bir kalp uzmanına görünmek şarttır. Şayet ihmal edilirse hastalık ilerler ve ağrı giderek daha kısa yorgunluklarda ortaya çıkmaya başlar. Bu kalp damarlarındaki darlığın arttığını gösterir. En sonunda kalp damar bir pıhtı ile tıkanarak miyokard infarktüsü denen kalp dokusunun ölümü ortaya çıkar. Bu esnada kuvvetli ve geçmeyen göğüs ağrısı meydana gelir. Mutlaka acil olarak hastaneye müracaat etmek gereklidir. Doktor gelene kadar düz olarak uzanıp üzerimizdeki giysileri gevşetip açık hava girişini de sağlayarak derin derin nefes almalıyız.

Rmz45
    Hocam Merhaba ben sirnakta görevli memurun. Sol omuz eklem yeri ve sol göğüste ağrım var özellikle sabahları kalktığıMDA çok fazla. 1.5 ay oldu geçmedi ortapedi dk gttm. Boyundan ve omuzdam flim çekildi ve omuzda kemiginde diklesme var dedi . İğne hap ve krem verdi sıcak su uygula mamu istedi 10 yaptım bunu geçmedi. Devlet Hastanesine başka doktora gtti lm . Akciğer grafisi kalp grafisi ve röntgen cektirdim hiçbişey olmadığını söyledi Bengay tarzı krem verdi gönderdi aGrim hala geçmedi başka doktor hastane imkanım da yok ne yapabilirim yardım istiyorum sizden şimdiden tesekurler

Murat54
    Alıntı Rmz45 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam Merhaba ben sirnakta görevli memurun. Sol omuz eklem yeri ve sol göğüste ağrım var özellikle sabahları kalktığıMDA çok fazla. 1.5 ay oldu geçmedi ortapedi dk gttm. Boyundan ve omuzdam flim çekildi ve omuzda kemiginde diklesme var dedi . İğne hap ve krem verdi sıcak su uygula mamu istedi 10 yaptım bunu geçmedi. Devlet Hastanesine başka doktora gtti lm . Akciğer grafisi kalp grafisi ve röntgen cektirdim hiçbişey olmadığını söyledi Bengay tarzı krem verdi gönderdi aGrim hala geçmedi başka doktor hastane imkanım da yok ne yapabilirim yardım istiyorum sizden şimdiden tesekurler
    Ben doktor değilim fakat benim şikayetlerim aynı sizin gibi ama bana fizik tedavi doktoru servikal rakikülit teşhisi koymuştu. 3 yıldır çekiyorum. Fizik tedavi görüyorum sürekli.

5. Cevap: Göğüs ağrısı neden olur?

Göğüs bölgenizde baskı ve ağrı hissediyorsanız mutlaka bir kardiyolog doktoruna gitmenizi tavsiye ederim. Kalp damarlarınızda bir tıkanma veya başka bir problem olabilir.

Cuma güneş
    Merhaba hocam benim mide yanmasıyla beraber göğüs ağrısı da başladı ama bi türlü kesilmedi sağ tarafta ağrı var bezen sancı gibi gidip geliyor nadiren derin nefes almada zorlanıyorum
    Ne yapmam lazım

+ Yorum / Mesaj Ekle

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)