+ Yorum / Mesaj Ekle
6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: kolonoskopi yaptıran var mı?

aksu

kolonoskopi yaptıran var mı?

Merhaba
    Yıllardır süren bağırsak rahatsızlıklarım vardı. Birçok kez vazgeçmeme rağmen doktorumun önerisi ile kolonoskopi yaptırmaya karar verdim. Aslında en büyük şikayetim kalın bağırsağımın kısmen çalışmadığını düşünüyor olmam. Ayrıca kolonoskopiden de korkuyorum. Daha önce yaptıran birileri varsa ve bilgi verirse sevinirim. Devlet hastanelerinde 6 ay 1 yıl sonraya gün veriliyormuş özel hastanelerde durum nedir? Şimdiden teşekkürler.

sadık

Cevap: kolonoskopi yaptıran var mı?

Ben izmir'de central hospital'da yaptırdım. Açık söylemek gerekirse fiyatı uygun bulduğum için bu hastaneyi seçtim. Birçok hastaneden fiyat aldım. Fiyatlar genelde 1000 ve 1500 aralığında. Bu hastanede kolonoskopi fiyatı 300 denildiğinde şaşırdım doğrusu. Randevu günü gittim. Kesinlikle hijyenik bir yer olmadığını gördüm. Sırada bekleyen çok fazla kolonoskopi yaptıran hasta vardı. Önce doktor tarafından lavman yapıldı. 15 dk sonra damar yolu açılıp anestezi verdiler. Sonrasını hatırlamıyorum zaten. Uyandığımda sonuçları aldım. 2 gün evde karın ağrısı çektim.Ağrılar dayanılmaz gaz sancıları şeklindeydi ve ayrıca makatımdan ilk gün kan geldi. Tekrar yaşamak kesinlikle istemeyeceğim bir uygulama. Geçmiş olsun.

Misafir

Ben de yarın kolonoskopi yaptıracağım. Akşam 6 dan sonra bir şey yemek yasak. Zaten öğleden sonra da et suyu içmem önerildi. Açlıktan başım ağrıdı. Broşürde uygulama günü su içmeyin yazıyor. Açlığı anladım da susuz ne yaparım ben bilemiyorum. Eğer narkoz vereceklerse aç bir insan için daha ağır olmaz mı?

ergün

kalın bağırsak verilen ilaçla bir gün önceden boşaltılır ve iyi görüntü için uygulama esnasında balon gibi şişirilir.Zaten asıl zor kısım bu havanın bir gün gaz sancısı yapmasıdır. Ucunda kamera olan bir esnek hortum bağırsaklarıza gönderilir. 1-2 cm kalınlığın bir hortum bu. Aynı zamanda bu hortumun içinde bağırsaklarınızdan parça almaya yarayan aparatları da vardır.

5. Cevap: kolonoskopi yaptıran var mı?

Devlet hastanelerinde 2 ay sonraya randevu veriliyor. Bu yüzden bazen beklemek rahatsızlığın ilerlemesine sebep olabiliyor. İmkanınız varsa özel bir hastanede yaptırın.

6. Cevap: kolonoskopi yaptıran var mı?

Bağırsak rahatsızlıklarında tanı konabilmesi için mutlaka yapılması gerekiyor. Devlet hastaneleri maalesef bu konuda çok ileri günlere gün veriyor. Özel hastanelerde de işlem baya pahallı.

+ Yorum / Mesaj Ekle

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sitemizde yapılan paylaşımların sorumluluğu paylaşanlara aittir ve bu paylaşımlar bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hareket etmeyiniz.