+ Yorum / Mesaj Ekle
10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Astım

1. Astım

Astım nedir?
    Astımın özelliği akciğer hava yollarının (bronşlar) daralması ve hava yollarında aşın mukus salgılanmasıdır. Solunumu zorlaştırır ve nefes darlığı ve tıkanıklık hissi verir.

Astımın Çeşitleri
    İki çeşit astım vardır:
    1. Bronşial Astım - Bu adla anılır çünkü sorun bronşlardadır
    2. Kardiak Astım - Bu durumda temel sorun kalptedir ve nefes darlığı kalp yetmezliğinden dolayı yaşanır.
    Normalde bahsedilen astım bronşial astımdır ve bu bölümde yalnızca bu konu incelenecektir.

Astım Krizinde Fizyolojik Değişiklikler
    Astım krizi sırasında vücutta aşağıdaki tepkiler görülür:
    1. Bronşial hava yollanndaki kaslar spazm geçirir ve bronşun iç çapının daralmasına neden olur (bronş daralması olarak adlandırılır).
    2. Bronşun iç tabakası (mukoza zan) şişkinleşir ve bronş lümenini daraltır.
    3. Salgılar şişkinleşen iç tabakadan dışan salınır ve daralan bronşlara ve bronşçuklara akar.
    Bu değişiklikler nefes almada zorlanmanın yanı sıra soluk verme sırasında bronşlar ve bronşçuklar daraldığı için daha da artan hırıltılı sese neden olur. Nefes alırken hava yollarındaki kalın ve yapışkan mukusun artan direncine karşı koyabilmek için sürekli bir kas hareketi gerekir. Hasta nefes verirken dudaklarını sıkıştırarak veya. ıslık çalarak bunu kısmen başarabilir çünkü bu şekilde akciğerlerden dışarıya solunum basıncı oluşturulur.

Astım krizleri genellikle sabahın erken saatlerinde yaşanır çünkü vücudun biyoritmine göre bu saatlerde akciğerler ve hava yolları çok duyarlıdır. Krizin kurbanı krizin etkisiyle aniden uyanır. Oturur, öne doğru eğilir, eliyle bir nesneyi sıkıca tutar ve soluğu kesilir. Kriz bir süre sonra kendiliğinden veya ilaç yardımıyla geçer. Astım hastalarının akciğerleri normal insanlarınkinden daha az elastiktir ve fazla şişkindir. Akciğerlerin soluma kapasitesi azaldığı için hava almakta ve kana oksijen gönderilmesinde sıkıntı yaşanır.

Astım Krizinin İlk Belirtileri
    Astım hastalarının çoğunda aniden soğuk algınlığı belirtileri görülür - burun tıkanıklığı, burnun tahriş olması, aksırık nöbetleri burun mukus zarının şişkinleştiğini ve tetikleyici bir faktöre karşılık verdiğini gösterir. Kriz devam ettikçe mukus salgısı koyulaşır ve kayganlaşır ve nemli bir öksürük başlar. Göğüs fazla genişler ve şişer.

Krizlerin gelişimi, süresi ve şiddeti kişiden kişiye değişir. Kriz dakikalar içinde gelişebilir veya en üst noktasına ulaşması saatler alabilir; ufak bir rahatsızlığa veya nefes darlığına neden olabileceği gibi tam bir halsizliğe neden olacak kadar şiddetli olabilir ve hastaneye yatırmak gerekebilir. Başka hastalıkları da olan yaşlı hastaların haricinde astım krizinin ölüme neden olduğu durumlar çok enderdir.

Kriz Sırasında Astım Tedavisi
    a. Evde Tedavi
    1. Buhar soluyun. Bu, hava yollarını açacaktır ve mukusun yumuşayarak dışarı çıkmasına yardımcı olacaktır.
    2. Ilık su veya çorba veya limon suyu gibi ılık başka bir sıvı için.
    3. Göğsünüze ve karnınıza sıcak su torbası koyun.
    4. Sırtınızın üst ve orta kısımlarına enerjik masaj yapın.
    5. Yatağın üzerinde yüzüstü yatıp başınız ve göğsünüz yatağın dışında kalacak şekilde yere koyduğunuz ellerinizin yardımıyla öne doğru eğilin. Birine sırtınızı birkaç dakika ovdurun veya sırtınıza elleriyle bastırmasını isteyin. Bu, mukusun yumuşamasına ve yer çekiminin etkisiyle dışarı çıkmasına yardımcı olur, öksürerek mümkün olduğunca çok mukusu dışarı atmak önemlidir. Yukarıdaki mukus atma tekniği göğüs vuruşu ve duruşsal drenaj olarak bilinir.
    6. Rahat bir sandalyede veya taburede oturarak başmızı bir yastığın üzerine koyarak masaya doğru eğilin. Şimdi daha açık* olan burun deliğinden nefes almaya çalışın ve nefesi ağzınızdan verin. Nefesinizi birkaç saniye tutun ve tekrar yapın. Solunumunuzun abdominal (karından) olmasına dikkat edin; yani mideniz nefes alırken dışarı çıkmalı ve nefes verirken içeri girmeli.
    b. Tıbbi Tedavi: Kriz sırasında yapılan tedavi şunları İçerir.
    1. Krizin çok şiddetli olduğu ve kanda oksijen eksikliğine neden olduğu durumlarda burundan oksijen verilir.
    2. Hava yollan genişletilir ve Derifilin, Salbutamol (Astalin), teofilin ve Amimofilin gibi ilaçlarla bronşlar genişletilir ve salgı üretimi engellenir. Bu ilaçların yan etkileri temel olarak kalpte çarpıntı şeklinde görülür. Bronş genişleticiler tablet veya enjeksiyon şeklinde veya inhalasyon için sprey şeklinde verilir.
    3. Eğer hasta dehidrate görünüyorsa damar yoluyla glikoz serum fizyolojik karışımı verilir. Eğer astım krizi bronş genişleticilerle yeteri kadar kontrol altına alınamıyorsa kortikosteroid ilaçların verilmesi gerekebilir. Eğer akciğerde enfeksiyon varsa uygun antibiyotik ilaçların da verilmesi gerekir.

Astımın Uzun Süreli Tedavisi
    Astım Hastasının Genel Olarak Yapması ve Yapmaması Gerekenler
    1. Sabahları erken uyanın, güneşin doğuşu astım hastaları için hassas bir dönemdir ve bu yatmayıp hareket ediyor olmaları gerekir.
    2. Sabah yataktan kalkar kalkmaz üzerinize hemen sıcak bir şeyler giyin.
    3. Kışın ılık su İle banyo yapın. Banyo yaptıktan hemen sonra dışarı çıkmayın.
    4. Yüzünüzü direk olarak esintiye maruz bırakmayın çünkü spazma ve sinüslerde mukus üretilmesine neden olur.
    5. Yalınayak yürümeyin. Ayaklannızı sıcak tutun.
    6. Temiz havada sabah yürüyüşüne çıkın.
    7. Geceleri erken saatte ve düzenli uyuyun.
    8. Akşam yemeğinde hafif şeyler yiyin ve akşam yemeğini uyumadan en az İki saat önce yiyin.
    9. Evinizin, özellikle yatak odanızın temiz ve tozsuz olmasını sağlayın. Yatak odanızda kilim veya halı bulundurmayın.
    10. Yeteri kadar uyuyun.
    11. Çok fazla yemek yemeyin.
    12. Dumandan, kirden ve tozdan uzak durun.

Potansiyel Bir Astım Hastası Olma Olasılığınız
    Aşağıdaki soruları cevaplayın
    1. Ailenizin geçmişinde astım var mı?
    2. Mevsim değişikliklerinde öksürüyor musunuz?
    3. Mevsim değişikliklerinde aksırık nöbetleriniz oluyor mu?
    4. Burnunuz sürekli akıyor mu?
    5. Sıklıkla boğaz ağrısından şikâyet ediyor musunuz?
    6. Nefesiniz kolayca tıkanıyor mu?
    7. Kuvvetli bir rüzgârda nefes alıp vermede zorluk yaşıyor musunuz?
    8. Yaşadığınız/çalıştığınız ortam kirli mi?
    9. Derinizde sıklıkla açıklanamayan döküntüler oluyor mu?
    Verdiğiniz 'Evet' cevabının sayısı ne kadar fazlaysa astım hastalığına yakalanma olasılığınız o kadar fazladır.

2. Cevap: Astım

astım hastaları sigaradan uzak durmalıdır

Misafir

Cevap: Astım

Sigara kullanıyorum ve astım hastasıyım sizce nasıl bir yol izlemeyelim?

isim vermem

Merhaba hocam,
    Sigara kullanıyorum bende diğer arkadaşın dediği gibi, ne yapmam lazım bu illeti bırakmam için..
    Beni çok zor durumda bırakıyor!

ahmet

Çalıştığım ortam oldukça kirli fakat ekmek parası için çalışıyoruz napalım, hayat şartları!
    Astım hastası olup birde sigara kullananlar var bişey demek istemiyorum

Misafir

Ayaklarınızı sıcak tutun maddenizi onaylıyorum, ayaklarım üşüdü mü çok değişik oluyorum

Dilber

Astım hastalarına sesleniyorum, sabah yürüyüşlerine önem verin bence, ben her sabah eşimle yada oğlumla yürüyüşe çıkarım, çok iyi geliyor

ayşe

nemli odalar, sigara dumanı, soba kullanılan evler, saç spreyi falan alerjik olan kişilerin rahatsızlığını tetikliyor.

hüseyin1919

sigara dumanı astım hastaları için felaket bi şey.

Hakiki tedavi
    Arkadaşlar aklıma gelmişken yazayım eğerki astım hastalığınız üst düzey normal hayatta bile nefes alırken karnınızı çiğerinizi nefesle dolduramıyorsanız.
    *gece yattığınızda rahat yatamıyorsanız
    *bazen nefes alamadığınız için ölümü bile düşündüğünüz oluyorsa
    *sara krizi gibi krizler uğrak veriyorsa
    * en önemlisi rüyanız daima kabusa dönüyorsanız
    *rüyanızda ailenizden kardeş anne baba abi vb. kişilerle cinsi münasebet görüyorsanız.
    * daha da genişleteyim kedi köpek karga yılan cenaze idrar pislik gibi rüyalar görüyorsanız

## DURUMUNUZ TIPLA İLGİLİ DEĞİL BİLGİNİZ OLSUN##
    bunlarla karşılaşan arkadaşlar
    gokhan-kececi@hotmail***** adresime mail atarlarsa yardımcı olurum..
    Allah, Allah yolunda şavaşanları yarı yolda bırakmaz.

+ Yorum / Mesaj Ekle

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)