+ Yorum / Mesaj Ekle
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Yüz Felçlerinde Tedavi

 1. Yüz Felçlerinde Tedavi

  İsim: yüz felci tedavisi.jpg
Görüntüleme: 17
Büyüklük: 6.7 KB (Kilobyte)Yüz felci göz kapağını kapayan kasların çalışmasına mani olur. Göz kapağı kapanamaz. Buna ilişkin olarak da gözde kuruma, batma ve yara oluşma riski artar. Bilhassa ileri yaştaki hastalarda o bölgedeki dokularda sarkma kapakta da sarkmaya neden olabilir.

  Yüz felçleri ameliyatlara ilişkin olarak ortaya çıkabilir. Bilhassa kulak, burun, boğaz ve beyin ameliyatları sonrasında yüz felci görülebilir. Nedeni bilinmeyen ‘idiopatik’ yüz felçleri de bulunmaktadır. Fakat bunlar genellikle kendi kendine geçer. Halk arasında Arabayla giderken üşüttü’, ‘Soğuğa maruz kaldı’ gibi nedenlere bağlanan yüz felçleri bu gruba girer. Fakat yüz felcinde kendi kendine düzelmesinden bahsedebilmek için iyileşmenin 6 ay içinde olması gerekir. Genelde 6 aydan uzun süren yüz felçlerinin kalıcı olduğu düşünülür.

  YÜZ FELCİNDE İLK 6 AYDA TEDAVİYE YAKLAŞIM
  Yüz felçlerinin büyük bir çoğunluğu geçicidir. Fakat gözün hasar görmemesine dikkat edilmeli, bu sürede hastalara yapay gözyaşlarıyla destek tedavisi yapılmalıdır. Tedaviye yaklaşımda yüz felci geçiren hastanın kaç yaşında olduğu da önemlidir. Örneğin 20 yaşındaki bir hastanın göz kapağındaki bağlar sağlam olur. Buna rağmen 70’li, 80’li yaşlardaki hastalarında göz kapaklarının bağları gevşektir. Bu sebeple yaşlı hastalarda yüz felcinden anında sonra alt kapakta da sarkma olur. Ama 20 yaşındaki birisi felç geçirdiğinde alt kapakta sarkma görülmez.

  KALICI YÜZ FELÇLERİNDE TEDAVİ
  Yüz felcine ilişkin tedaviler gerçekten üçe ayrılır. Bunlar kaştaki düşmeye, üst göz kapağına ve alt kapak ile yanağa yönelik tedavilerdir. Ağır kaş düşüklüğü varsa direkt cilt alarak kaş kaldırma yapılır. Kalıcı yüz felçlerinde sarkma olan alt kapak kuvvetlendirilmelidir. Alt kapaktaki sarkmayı düzeltmek için cerrahi tedavi yapılır. Üst göz kapağında uygulanan esas teknik altın ağırlık uygulamasıdır. Altın seçilmesinin sebebi az reaksiyon vermesidir. Belli bir ağırlıktaki altın plak kapağın içerisine takılır. Yüz felcinde gözü kapayan kas çalışmaz. Altın ağırlık tekniğinin mekanik tesiriyle gözün fonksiyonu yerine getirmesi sağlanır. Bir diğer tedavi opsiyonu ise göz kapağını yandan kısaltmaktır. Yüz sarkmalarına yönelik her kapağı yukarı doğru çekmek de mümkündür.

  Lokal anesteziyle cilt uyuşturulur. Cerrahi müdahale ile üst göz kapağının içerisine altın plak yerleştirilir. Yaklaşık 10 dakika süren kısa bir işlemdir. Kapak ameliyatlarında erken zamanlarda keşi yerinin mikrop kapmamasına özen gösterilmelidir. Ama kapak kolay kanlanan bir doku olduğu önemli enfeksiyon görülme olasılığı oldukça azdır.

 2. #2
  Misafir

  Cevap: Yüz Felçlerinde Tedavi

  Yüz felci ile çok fazla karşılaşılıyor. Sırf benim etrafımda son bir yılda iki kişi kısmi yüz felci geçirdi. Duş aldıktan sonra soğuk havalarda dışarıya çıkmak, ya da hava akımı bulunan yerde uzun süre oturmak dahi yüz felcine neden olabiliyor. Halk arasındaki tabirle ceyranda kalmak, yani iki kapı ya da iki açık pencere arasına oturmak kısmi yüz felcine sebep oluyor.

+ Yorum / Mesaj Ekle

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Sitemizde yapılan paylaşımların sorumluluğu paylaşanlara aittir ve bu paylaşımlar bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hareket etmeyiniz.